PARP intensywnie rozwija program „Platformy startowe dla nowych pomysłów”, finansowany najpierw ze środków Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014–2020, a obecnie z Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej 2021–2027. Ośrodki innowacji z Polski Wschodniej – tworząc wszechstronne partnerstwa oferujące darmowe programy inkubacji – wyłaniają najlepsze rozwiązania, które dają początek startupowym spółkom kapitałowym w Polsce Wschodniej. Różnorodność i innowacyjność polskich startupów przyciągają inwestorów z kraju i zagranicy, czyniąc polski rynek startupowy coraz bardziej atrakcyjnym.

Czy wiesz, że…

Według raportu Fundacji Startup Poland, przygotowanym we współpracy z PARP, o status polskiej Doliny Krzemowej rywalizują ze sobą dwa regiony – dolnośląski, gdzie w 2022 roku powstało aż 21% startupów oraz mazowiecki, gdzie założonych zostało 20%. Trzecim regionem z najwyższą liczbą startupów jest małopolska – 10%. Co ciekawe, co trzeci startup założony został przez 20–latka.

PARP dzięki środkom z Programu Polska Wschodnia, a obecnie Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej wspiera innowacyjne pomysły biznesowe, które stały się początkiem spółek kapitałowych we wschodniej części kraju. Poniżej zostały przedstawione przykłady startupów, które dzięki wsparciu programu mogły rozwinąć zakres i zasięg swojej działalności.

Poprawa jakości życia pacjentów

Innowacje w medycynie odgrywają kluczową rolę w poprawie jakości życia pacjentów, skracaniu czasu hospitalizacji oraz redukcji kosztów. Startupem, który idealnie wpisuje się w to zapotrzebowanie jest AiWave Technologies sp. z o.o., który wprowadza nowoczesne systemy bezpieczeństwa wykorzystujące zaawansowane czujniki i sztuczną inteligencję. Ich technologia poprawia jakość życia użytkowników dzięki precyzyjnemu obrazowaniu, co pozwala na dokładniejsze monitorowanie i diagnozowanie stanu zdrowia pacjentów. Systemy te zastępują przestarzałe, tradycyjne rozwiązania, oferując bardziej zaawansowane i skuteczne metody zabezpieczeń. Natomiast AIMEDICUM sp. z o.o. tworzy zaawansowane oprogramowanie do projektowania jednorazowych wyrobów medycznych dla chirurgów. Specjalizują się w chirurgii szczękowo-twarzowej, co pozwala na precyzyjne dopasowanie wyrobów do indywidualnych potrzeb pacjentów, zwiększając skuteczność i bezpieczeństwo zabiegów.

Nowa era w świadczeniu usług prawnych

Rozwój technologii w sektorze prawnym, znany jako LegalTech, przynosi znaczące zmiany w sposobie świadczenia usług prawnych. Innowacyjne rozwiązania pomagają w automatyzacji procesów, poprawie dostępności do usług prawnych oraz zwiększeniu efektywności pracy kancelarii. Polskie startupy w tej dziedzinie stają się coraz bardziej widoczne na rynku międzynarodowym, wprowadzając nowoczesne aplikacje i platformy, które ułatwiają życie zarówno prawnikom, jak i ich klientom.

Easy Claims sp. z o.o. to platforma działająca na zasadzie marketplace, która łączy poszkodowanych w wypadkach kierowców z kancelariami prawnymi. Platforma umożliwia szybkie i skuteczne uzyskanie odszkodowania za szkody, upraszczając proces dla użytkowników. Dzięki tej aplikacji, kierowcy mogą łatwo znaleźć odpowiednią pomoc prawną, co zwiększa ich szanse na uzyskanie sprawiedliwego odszkodowania. Successio sp. z o.o. to pierwszy w Polsce startup, który stworzył aplikację mobilną wspomagającą proces planowania spadkowego. Aplikacja łączy użytkowników z prawnikami, agentami ubezpieczeniowymi oraz doradcami finansowymi, ułatwiając kompleksowe zarządzanie sprawami spadkowymi. Dzięki Successio, użytkownicy mogą z wyprzedzeniem planować sprawy spadkowe, zapewniając bezpieczeństwo finansowe swojej rodzinie i bliskim.

Nowoczesne rolnictwo

Dzięki środkom z Programu Polska Wschodnia, również przedsiębiorstwa z obszaru agrotechniki mogą rozwijać swoje projekty, przyczyniając się do postępu technologicznego i ekologicznego w rolnictwie. MAD sp. z o.o. oferuje innowacyjny projekt hamowni do maszyn rolniczych, których rozmiar pozwala na łatwy montaż i transport, jak i również sprzedaż w dowolnym miejscu na świecie. Hamownia umożliwia precyzyjne określenie mocy ciągnika. Pozwala to rolnikom na lepsze zrozumienie, jakie obciążenie może być obsługiwane przez maszynę. Natomiast WinoPasja.pl sp. z o.o. to pierwsza w Europie Środkowo-Wschodniej platforma skierowana do producentów wina rzemieślniczego, w pełni zintegrowana z systemem zarządzania winnicą – od uprawy, przez produkcję, gospodarkę magazynową, aż po sprzedaż.

Przyszłość zrównoważonego rozwoju

Odnawialne źródła energii odgrywają kluczową rolę w dążeniu do zrównoważonego rozwoju oraz redukcji emisji gazów cieplarnianych. Wspieranie innowacyjnych rozwiązań w tej dziedzinie jest niezbędne, aby sprostać wyzwaniom związanym ze zmianami klimatycznymi i zapewnić bezpieczeństwo energetyczne. Dzięki Funduszom Europejskim, polskie startupy w sektorze odnawialnych źródeł energii mogą rozwijać swoje projekty, przyczyniając się do dekarbonizacji gospodarki i promowania ekologicznych praktyk.

Gas Sample sp. z o.o. stworzył system, którego celem jest maksymalne zredukowanie ryzyka awarii w zakładach gazowych i dzięki temu uniknięcie bardzo drogich przestojów produkcji. Natomiast Ultrahinge sp. z o.o. odpowiada za innowacyjne zadaszenie – markizę składającą się z modułów PV, które łączą ergonomię użytkowania z funkcjonalnością oraz ochroną przed słońcem i deszczem. W efekcie produkt daje kontrolę nad przestrzenią, jednocześnie obniżając rachunki za elektryczność. Biznes jCharge sp. z o.o. produkuje stacje ładujące dla pojazdów elektrycznych – rowerów i hulajnóg, co przyczynia się do rozpowszechnienia i ułatwienia korzystania z tego typu transportu w bezpieczny i ekologiczny sposób.

Powyżej przedstawione startupy zakończyły procesy inkubacji w 2022 r. i w 2023 r. rozpoczęły komercjalizację produktów.

Dowiedz się więcej o projektach z katalogu.

Więcej informacji o aktualnym naborze w ramach Platform Startowych.

parp.gov.pl