W obliczu wysokich cen surowców energetycznych i utrzymującej się na wciąż wysokim poziomie inflacji, coraz trudniej oszczędzać. Dotyczy to nie tylko każdego z nas, ale i firm, które mierzą się z wyzwaniami w zakresie obniżenia kosztów swojej działalności. Coraz więcej przedsiębiorstw ma jednak do dyspozycji narzędzia, które pozwalają im na optymalizację wydatków i procesów – a wdrożenie ich możliwe jest za sprawą dofinansowania z Funduszy Europejskich i Funduszy Norweskich.

Jak podaje portal money.pl, cytując ekspertów ekonomicznych, z danych z początku roku nie widać wyraźnej dezinflacji. Choć inflacja nie powinna się pogłębiać, to jednak zdaniem specjalistów na koniec 2023 r. oscylować może wokół 10% (niektórzy szacują, że spadnie poniżej tego progu – inni, że zatrzyma się na wyższym poziomie). Z kolei raport Narodowego Banku Polskiego oraz Rady Polityki Pieniężnej z marca 2023 r. podaje, że „dynamika cen pozostaje pod silnym wpływem wysokich cen energii, wtórnych efektów wcześniejszych szoków podażowych, w tym na rynkach surowcowych, a także relatywnie szybkiej odbudowy aktywności po pandemii i rosnących kosztów pracy”. To właśnie wzrost rachunków za energię elektryczną, cieplną i gaz w dużej mierze przełożył się na wzrost inflacji na początku roku. Koszt surowców znacząco przekłada się na koszty funkcjonowania przedsiębiorstw – czytamy w tym samym opracowaniu.

Wiele firm realizuje dofinansowane z Funduszy Europejskich i Funduszy Norweskich inwestycje, które pomogą im poradzić sobie w obecnej, wymagającej sytuacji. Przykłady spożytkowania środków z korzyścią dla przedsiębiorstwa, rynku oraz samych klientów prezentuje Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).

Optymalizacja kosztów energii

Jednym ze sposobów na efektywne gospodarowanie energią w przedsiębiorstwie jest wdrożenie kompleksowego systemu do analizy związanych z nią danych. Rozwiązanie takie oferuje spółka Selectrin, a jego stworzenie możliwe było dzięki Programowi Polska Wschodnia (POPW) i konkursowi „Platformy startowe dla nowych pomysłów”. Zautomatyzowana platforma Selectrin pozwala zarządzać kosztami i zużyciem energii niezależnie od wielkości przedsiębiorstwa. Narzędzie umożliwia podejmowanie trafnych decyzji biznesowych w obszarze monitorowania, zakupów, finansów i inwestycji w firmach. W efekcie pozwala obniżyć koszty energii w przedsiębiorstwach. Platforma łączy w sobie dostępność chmury obliczeniowej, dokładność analizy dużej ilości danych oraz przystępność opłaty abonamentowej, bez potrzeby inwestowania we własną infrastrukturę.

Konkursu „Rozwój start-upów dla nowych pomysłów”, finansowany z POPW, umożliwił powstanie rozwiązania w podobnym zakresie. Projekt firmy Konsoft obejmował wdrożenie modelu biznesowego oraz innowacyjnego systemu klaster24 na rynek krajowy i zagraniczny. Nowoczesne oprogramowanie, oparte o działanie innowacyjnego urządzenia odczytowego, umożliwia sumaryczne bilansowanie energii elektrycznej w trybie ciągłym. Dane pobierane są w trybie zdalnym. Produkt pozwala na dopasowanie wytwórców i odbiorców energii, zakładając: jak najdokładniejsze dostosowanie popytu i podaży energii, bardziej efektywne wykorzystanie odnawialnych źródeł energii oraz zasobników energii, dokładniejsze bilansowanie mocy, a także ciągłe monitorowanie generowanej i pobieranej mocy.

Oszczędność energetyczna

Oszczędność energetyczna to oczywiście nie tylko zoptymalizowane zarządzanie energią w firmie. Dzięki rozwiązaniom takim jak ScanTheSun, od firmy o tej samej nazwie, w zaledwie minutę można zmaksymalizować produkcję energii z paneli fotowoltaicznych. ScanTheSun jest aplikacją na urządzenia mobilne, która przeobraża je w zaawansowane urządzenia pomiarowe do projektowania efektywnych instalacji solarnych. Po dokonaniu pomiaru aplikacja generuje projekt instalacji oraz raport prezentujący prognozę ilości pozyskanej energii w rozbiciu na poszczególne miesiące w ujęciu dobowym. Tym samym możliwa jest maksymalna produkcja energii z paneli słonecznych przy jednoczesnej redukcji kosztów materiałowych w postaci modułów solarnych. Wykorzystuje innowacyjne metody zwiększenia produkcji energii szczególnie w terenie zabudowanym lub zadrzewionym. Projekt powstał dzięki funduszom z Programu Polska Wschodnia, w konkursie „Rozwój start-upów dla nowych pomysłów”.

Innego rodzaju oszczędność energii możliwa jest także w branży pojazdów elektrycznych. System płynnego balansowania pracy ładowarek pojazdów elektrycznych, w sieci elektroenergetycznej od spółki EVPS, pozwala na maksymalne wykorzystanie zasobów energetycznych odbiorców energii, którzy udostępniają ładowarkę pracownikom lub klientom (użytkownikom pojazdów elektrycznych). Oprogramowanie dostępne jest dla stacji ładowania pojazdów elektrycznych, ale także dla właścicieli komercyjnych ładowarek pojazdów elektrycznych, zakładów produkcyjnych, urzędów i centrów handlowych. Projekt ten powstał również dzięki wsparciu ze środków unijnych z POPW.

Projekty z myślą o środowisku

Pod pojęciem oszczędności skupia się wiele więcej propozycji od polskich przedsiębiorców. Firma Aquares skupiła się na zasobach wodnych, tworząc system sterowalnej mikroretencji, stworzonej w szczególności z myślą o miastach powyżej 100 tys. mieszkańców. Dzięki rozwiązaniu możliwe jest zapobieganie zjawisku powodzi błyskawicznej, wynikającej z nagłych, ulewnych opadów na terenach o gęstej, zwartej zabudowie. System przechwytuje część opadów z istniejącej kanalizacji deszczowej, odciążając je i retencjonując. Efektem ubocznym projektu jest możliwość wytwarzania energii elektrycznej na potrzeby podświetlenia zewnętrznego, a także wprowadzenie elementu zieleni w mieście. Projekt otrzymał wsparcie finansowe w konkursie „Rozwój start-upów dla nowych pomysłów”, z Programu Polska Wschodnia.

Drewmar, firma specjalizująca się w produkcji wyrobów drzewnych, stworzył propozycję-odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na palety do transportu międzynarodowego. Dzięki dofinansowaniu z konkursu „Technologie przyjazne środowisku” z Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021, opracowana i wdrożona została kompletna technologia produkcji palet drewnianych, pozwalająca na przetarcie drewna średnio i wielkowymiarowego, która wykorzystuje m.in. innowacyjne pilarki taśmowe. Fundusze Norweskie przeznaczono na zakup odpowiednich urządzeń. W efekcie w procesie produkcji palet wykorzystywane jest 100% surowca wejściowego oraz połączenie maksymalnej wydajności przy minimalnym zużyciu energii. Zminimalizowana została też produkcja odpadów. Aby zmniejszyć pobór energii z sieci, firma stworzyła własne źródło energii dzięki instalacji paneli fotowoltaicznych.

Fundusze Norweskie przyczyniły się również m.in. do redukcji kosztów produkcyjnych produktów poligraficznych Oficyny Wydawniczej „Read me”. Oficyna realizuje usługi produkcji poligraficznej polegające na druku i oprawie książek, broszur, albumów, kalendarzy, czasopism oraz dystrybucji publikacji. W efekcie możliwa była relatywna obniżka cen. Klienci skorzystali także na wyższej jakości druku i szybszej realizacji zleceń. Osiągnięto to za sprawą zakupu nowoczesnych urządzeń i wprowadzenia procesów redukujących koszty i wpływ firmy na środowisko. Środki pozwoliły też na przeprowadzenie prac B+R w celu połączenia nowego systemu druku z pozostałymi gniazdami produkcyjnymi oraz zakup instalacji fotowoltaicznej, umożliwiającej produkcję energii elektrycznej na potrzeby własne firmy. Poprawa precyzji procesów druku pozwoliła m. in. na półtorakrotnie mniejsze zużycie papieru na rozbiegu oraz zmniejszenie ilości odpadów.

Za realizację konkursów, których beneficjentami są powyższe przedsiębiorstwa, odpowiadała PARP.

Szczegółowe informacje dotyczące poszczególnych programów oraz bieżących naborów zgłoszeń znaleźć można na stronie.

parp.gov.pl